Nauka, badania i rozwój

Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk

Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk:

Instytut Wysokich Ciśnień (IWC) jest nazywany potocznie „Unipress”. Instytut powstał w 1972 roku.
Na początku działalności instytut zajmował się przede wszystkim badaniem półprzewodników pod wysokim ciśnieniem. Obecnie głównym obszarem działalności badawczej są ceramika, nadprzewodniki wysokociśnieniowe, materiały biologiczne (badania „składania się” białek pod ciśnieniem i ciśnieniowa sterylizacja żywności oraz plastyczność metali (hydroekstruzja). Powyższe obszary badawcze łączy wspólny mianownik jaki jest używanie do badań wysokiego ciśnienia. Wysokie ciśnie jest również formą metody technologicznej np. w procesach spiekania pod ciśnienie oraz wzrostu kryształków pod ciśnieniem.
Od ponad 20 lat naukowcy z Unipress-u intensywnie pracują nad fizyką i technologią GaN. Prace te przyczyniły się do powstania niebieskich i fioletowych diod laserowych.
Unipress jest zaangażowany w rozwój nanotechnologii. Badania sa prowadzone przede wszystkim w obszarach nano-ziaren, nano-proszków i nano-ceramik. Technologia wysokociśnieniowa odgrywa ważną rolę w procesie spiekania nano-proszków, umożliwiając lepszą kontrolę rozmiaru ziarna i jednorodności i tym samym prowadząc do stworzenia nowej generacji zaawansowanych materiałów.
Wysokie ciśnienia znajdują również zastosowanie w biotechnologiach oraz przemyśle spożywczym.
IWC dostarcza również komory wysokociśnieniowe i gazowe kompresory wysokociśnieniowe do laboratoriów badawczych na całym świecie.
IWC realizuje również międzynarodowe projekty badawcze mi. 5. i 6. Program Ramowy Unii Europejskiej i w projektach NATO. 
Kadra IWC to 10 profesorów i ok. 30 adiunktów i asystentów.
Obecnie IWC posiada kategorię naukową A.

Strona partnera:

www.unipress.waw.pl

Nawiąż współpracę

Zadzwoń 58 781 97 56
partnerzy@admgroup.pl