Mayones

Dzięki dotacjom unijnym, skróciliśmy czas produkcji korpusów gitar o 2 dni
Halina Dziewulska – właściciel

Historia Sukcesu Mayones

Gitary „MAYONES” to działająca w Gdańsku rodzinna firma produkująca gitary elektryczne i basowe, która jest obecnie największym producentem tego typu instrumentów w Polsce. Początki działalności przedsiębiorstwa sięgają lat 80-tych, kiedy to dwoje pasjonatów postanowiło produkować gitary w przydomowym warsztacie. Początkowo gitary produkowano wyłącznie na rynek krajowy i na zamówienia indywidualne. Obecnie głównym rynkiem zbytu produkcji jest zagranica. Instrumenty trafiają do sklepów i odbiorców indywidualnych z Niemiec, Francji i Hiszpanii, a od niedawna – również z Japonii i Stanów Zjednoczonych.

Na gdańskich instrumentach gra cała plejada najlepszych polskich i światowych muzyków, a marka stała się jedną z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych w kraju i na świecie. Tworząc nowe projekty i rozwiązania, firma współpracuje z artystami zarówno z kraju (m.in. z Wojciechem Pilichowskim czy Jarkiem Śmietaną), jak również z muzykami zagranicznymi, wśród których między innymi są: Wes Borland z zespołu Limp Bizkit, Anders Blakkheim Nystrom z zespołu Katatonia i wiele innych bardzo znanych w muzycznym świecie nazwisk.

Dotacje na Innowacje – Program 4.3 Kredyt technologiczny

W roku 2013 Spółka Gitary MAYONES zrealizowała projekt „Wdrożenie nowej technologii produkcji gitar w oparciu o rezonator karbonowy”, który został dofinansowany ze środków unijnych w ramach działania 4.3 Kredyt technologiczny PO IG. Inwestycja o wartości niemalże 1 mln PLN otrzymała premię technologiczną w wysokości blisko 0,5 mln PLN.

Ideą przedsięwzięcia było wdrożenie nowej konstrukcji gitar elektrycznych z dwóch materiałów: tradycyjnego, jakim jest drewno oraz nowoczesnego: prętów karbonowych. Przy zastosowaniu drewna jako surowca każdy instrument jest niepowtarzalny zarówno od strony brzmieniowej jak i estetycznej. Dzięki wykorzystaniu elementów karbonowych, wytwarzane gitary cechują się szybszym i bardziej intensywnym przenoszeniem drgania strun na pozostałe części instrumentu. Innymi słowy, nowa konstrukcja pozwala osiągnąć lepszą jakość brzmienia gitar elektrycznych, będącą jedną z podstawowych kryteriów wyboru instrumentu przez muzyka.

W ramach inwestycji zakupiono urządzenie do ultraprecyzyjnej cyfrowej obróbki progów w instrumentach, oprogramowanie wspomagające proces projektowania gitar, centrum CNC oraz maszyny przeznaczone do obróbki drewna konieczne do wytwarzania gitar wg nowej konstrukcji.

Efekty inwestycji

Głównym elementem przewagi konkurencyjnej firmy „MAYONES” jest myśl techniczna, autorska konstrukcja oraz unikalny design. Realizacja dofinansowanej ze środków unijnych inwestycji pozwoliła na wdrożenie innowacyjnych pomysłów na nowe instrumenty o niespotykanej na rynku konstrukcji, będącej połączeniem tradycyjnej sztuki lutniczej z nowoczesnymi technologiami i materiałami.

Skontaktuj się z nami

Oddział Warszawa
ul. Wołoska 22,
02-675 Warszawa
tel. /+48 22/ 395 68 20
biuro@admgroup.pl

Oddział Gdynia
ul. Śląska 21,
81-319 Gdynia
tel. /+48 58/ 781 97 56
fax /+48 58/ 781 97 54
biuro@admgroup.pl

Oddział Wrocław
ul. Strzegomska 138,
54-429 Wrocław
tel. /+48/ 508 582 593
biuro@admgroup.pl